Mezinárodní sankce

Informační zdroje

EU Sanctions Helpdesk - European Union

Helpdesk nabízí firmám individuální pomoc s dodržováním sankcí EU i OSN. Kromě toho publikuje užitečné materiály jako vodítka a příklady dobré praxe. Má rozsáhlou databázi existujících materiálů k sankcím včetně seznamu indikátorů rizika obcházení sankcí (tzv. red flags). Dále vytváří podcasty, pořádá tématické webináře a školení.“

Sankční mapa EU

Aplikace slouží k vyhledání fyzických a právnických osob, subjektů a orgánů, vůči nimž se uplatňují finanční sankce. Sankční předpisy je možné přes integrovaný odkaz do databáze EUR-LEX zobrazit v české jazykové verzi. K jednotlivým sankčním režimům jsou v aplikaci k dispozici výkladové dokumenty.

EUR-LEX – Portál přístupu k právu EU

Sankční seznam EU ke stažení:

Finanční sankční databáze (nutný EU login, možnost nastavit si automatické zasílání nových verzí)

Open data EU (jednorázové stažení aktuální verze)

Národní sankční seznam – odkaz na web Ministerstva zahraničních věcí

Evropská komise

Stránky Komise obsahují rozcestník k: i) přehledu o sankcích EU a souvisejících nástrojích, ii) kontaktnímu bodu na úrovni EU pro poskytovatele humanitárním pomoci v prostředí, kde se uplatňují sankce EU, iii) přehledu sankcí přijatých po ruské agresi vůči Ukrajině včetně výkladových dokumentů a odpovědí na často kladené otázky.

Rada EU

Obsáhlé informace o sankcích EU obecně a o vybraných sankčních režimech (Rusko, Bělorusko Írán, Severní Korea).

Evropská služba vnější činnosti (ESVA)

OSN

TARIC

Vyhledání zboží a omezení (nejen sankčních), která se na ně vztahují, podle kódu celní nomenklatury (KN). Doporučujeme následně ověřit i v příslušném sankčním předpisu.