Povinné osoby z nefinančního sektoru

Obchod s použitým zbožím

Za povinnou osobu dle AML zákona je považována osoba oprávněná k obchodování s použitým zbožím nebo ke zprostředkování takových obchodů nebo k přijímání věcí do zástavy tzv. zastavárny. Do kategorie obchodníka s použitým zbožím bude například spadat prodejce ojetých vozidel.

Vybraná stanoviska a materiály

„Je autorizovaný prodejce/dealer vozů („dealer A“) povinen plnit svou povinnost identifikace a kontroly klienta i v případě, kdy nakupuje použitá vozidla (např. na základě rámcových smluv) od jiných autorizovaných i neautorizovaných prodejců/dealerů, kteří předtím nakoupili použitá vozidla např. od fyzických osob („dealer B“)?“

Dealer A i dealer B jsou povinnou osobou ve smyslu § 2 odst. 1 písm. j) AML zákona. Dealer A musí provádět identifikaci a kontrolu klienta jak ve vztahu k dealerovi B, od kterého pořizuje použitá vozidla, tak také ve vztahu ke klientům, kteří tato vozidla následně od dealera A kupují, pokud dojde k naplnění podmínek pro identifikaci a kontrolu klienta dle AML zákona. Dealer B musí provádět identifikaci a kontrolu klienta jak ve vztahu k dealerovi A, kterému použitá vozidla prodává, tak také ve vztahu ke klientům, od kterých tato vozidla pořizuje, pokud dojde k naplnění podmínek pro identifikaci a kontrolu klienta dle AML zákona.

Ustanovení § 2 odst. 1 písm. j) AML zákona je poměrně široké a zahrnuje osoby a subjekty oprávněné k obchodování s použitým zbožím nebo ke zprostředkování takových obchodů, pokud takovou činnost vykonávají v rámci svého podnikání, přičemž status povinné osoby může mít jak prodávající, tak kupující (což je případ dealera B a dealera A). Jelikož mezi dealerem A a dealerem B je uzavřena rámcová smlouva, bude se jednat o obchodní vztah s klientem ve smyslu § 4 odst. 2 AML zákona. V případě prodeje či nákupu ojetých vozů jednotlivým klientům či od nich (tj. bez rámcové smlouvy) se bude zpravidla jednat o jednorázové obchody.

Newsletter

Chcete mít přehled o aktuálních informacích ze světa AML a mezinárodních sankcí? Odebírejte náš newsletter a budete vždy v obraze.

Odebíráním newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.