Mezinárodní agenda
Mezinárodní instituce
OECD – Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj
Působení Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se prolíná s bojem proti praní peněz v oblasti prevence korupce a úplatkářství a v oblasti daní.
V roce 1997 byla přijata Úmluva OECD o boji proti podplácení zahraničních veřejných činitelů v mezinárodních podnikatelských transakcích. Státy, které tuto úmluvu přijaly (včetně České republiky), jsou pravidelně sledovány z hlediska naplňování jejích ustanovení. Hodnocení provádí pracovní skupina pro uplácení v mezinárodních obchodních transakcích. Finanční analytický úřad se jí aktivně účastní a podílel se na hodnocení Norska a Lotyšska. Zprávy o hodnocení České republiky jsou dostupné na internetových stránkách OECD.
Kromě toho na nich lze nalézt řadu užitečných publikací k problematice korupce a podplácení a potírání daňové kriminality.
UNOCD – Úřad OSN pro drogy a kriminalitu
Mezinárodní měnový fond a Světová banka
Tyto dvě organizace se sdružily ve svém úsilí zvýšit povědomí o nutnosti boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu v globálním měřítku a pořádají po celém světě konference a semináře zabývající se touto problematikou. V roce 2002 tyto instituce vydaly Metodologii boje proti praní peněz a financování terorismu a dohodly se na financování a organizaci hodnocení ve vybraných zemích podle této metodologie. Hodnocení České republiky proběhlo v rámci pilotního projektu v roce 2003, od té doby probíhá pravidelně a naposledy se konalo na jaře 2019. Zprávy z hodnocení jsou dostupné na internetových stránkách Mezinárodního měnového fondu.
Relevantní informace lze získat rovněž na internetových stránkách Světové banky věnovaných integritě finančních trhů.