Aktuality

Zobrazit:

23. 2. 2024 – Třináctý balíček sankcí vůči Rusku

Finanční analytický úřad informuje, že v souvislosti s druhým výročím zahájení nevyprovokované útočné války Ruska proti Ukrajině, Rada EU dne 23. 2. 2024 omezující opatření vůči Rusku v rámci tzv. 13. balíčku dále zpřísnila. Více informací v Aktuálně o sankcích .

Zařazení 6 osob na sankční seznam OSN v souvislosti s mezinárodními sankcemi vůči DR Kongo

Na základě svého Metodického pokynu č. 5 ze dne 26. února 2021 Finanční analytický úřad informuje, že Sankční výbor Rady bezpečnosti OSN ustavený podle rezoluce č. 1533 (2004) v souvislosti s Demokratickou republikou Kongo, zařadil dne 20. února 2024 na sankční seznam OSN dalších šest fyzických osob, vůči nimž se uplatní finanční sankce. Více informací v Aktuálně o sankcích.

Informace o změnách v údajích 85 fyzických osob a entit na sankčním seznamu OSN vůči Al-Kajdá a ISIL (Da´esh)

Na základě svého Metodického pokynu č. 5 ze dne 26. února 2021 Finanční analytický úřad informuje, že Výbor Rady bezpečnosti zřízený podle rezolucí 1267 (1999), 1989 (2011) a 2253 (2015), týkající se ISIL (Da´esh), Al-Kajdá a s nimi spojených osob, skupin a jejich podporovatelů, na základě každoroční revize upravil údaje týkající se 85 fyzických osob a entit, uvedených na sankčním seznamu OSN.

Aktualizovaný seznam vysoce rizikových třetích zemí k 7. 2. 2024

Informace o změnách v údajích jedné osoby na sankčním seznamu OSN vůči Libyi

Finanční analytický úřad informuje, že Výbor Rady bezpečnosti zřízený podle rezoluce 1970 (2011) k Libyi, upravil dne 31. ledna 2024 údaje týkající se jedné fyzické osoby uvedené na sankčním seznamu OSN. Více informací v záložce Aktuálně o sankcích ZDE.

Zavedení sankcí Evropské unie vzhledem k situaci v Guatemale

Finanční analytický úřad informuje, že s účinností ode dne 16. ledna 2024 zavádí Rada EU omezující opatření (mezinárodní sankce) v souvislosti se situací v Guatemale. Více informací v části Aktuálně o sankcích.

Informace o změnách v údajích dvanácti fyzických osob a dvou entit na sankčním seznamu OSN vůči Al-Kajdá a ISIL (Da´esh)

Na základě svého Metodického pokynu č. 5 ze dne 26. února 2021 Finanční analytický úřad informuje, že Výbor Rady bezpečnosti zřízený podle rezolucí 1267 (1999), 1989 (2011) a 2253 (2015), týkající se ISIL (Da´esh), Al-Kajdá a s nimi spojených osob, skupin a jejich podporovatelů, informoval dne 11. ledna 2024 o tom, že dne 14. prosince 2023 upravil údaje týkající se dvanácti fyzických osob a dvou entit, uvedených na sankčním seznamu OSN, vůči nimž, resp. vůči jejichž majetku, se uplatní mj. finanční sankce v podobě zmrazení jejich aktiv a v zákazu přímého i nepřímého zpřístupnění jakýchkoli aktiv těmto osobám a entitám. Změny se týkají osob a entit uvedených v příloze a jsou vyznačeny přeškrtnutím rušeného údaje, resp. podtržením nově vkládaného údaje či informace.

Informace o změnách v údajích pěti fyzických osob a dvou entit na sankčním seznamu OSN vůči Al-Kajdá a ISIL (Da´esh)

Na základě svého Metodického pokynu č. 5 ze dne 26. února 2021 Finanční analytický úřad informuje, že Výbor Rady bezpečnosti zřízený podle rezolucí 1267 (1999), 1989 (2011) a 2253 (2015), týkající se ISIL (Da´esh), Al-Kajdá a s nimi spojených osob, skupin a jejich podporovatelů, informoval dne 6. ledna 2024 o tom, že dne 19. prosince 2023 upravil údaje týkající se pěti fyzických osob a dvou entit, uvedených na sankčním seznamu OSN, vůči nimž, resp. vůči jejichž majetku, se uplatní mj. finanční sankce v podobě zmrazení jejich aktiv a v zákazu přímého i nepřímého zpřístupnění jakýchkoli aktiv těmto osobám a entitám. Změny se týkají osob a entit uvedených v příloze a jsou vyznačeny přeškrtnutím rušeného údaje, resp. podtržením nově vkládaného údaje či informace.

19. 12. 2023 – Dvanáctý balíček sankcí vůči Rusku

Finanční analytický úřad informuje, že v souvislosti se situací na Ukrajině a v tom důsledku uplatňovanými mezinárodními sankcemi EU vůči Rusku, přijala Rada EU dne 18. 12. 2023 několik přímo použitelných sankčních předpisů, jimiž se v rámci tzv. 12. balíčku omezující opatření vůči Rusku dále zpřísňují. Stejně jako v rámci předcházejícího 11. balíčku mají i nynější opatření především eliminovat riziko obcházení sankcí EU, nicméně některá opatření mají též zpřísňující charakter. Více informací v sekci Aktuálně o sankcích ZDE.

Informace o zařazení čtyř fyzických osob na sankční seznam OSN vůči Haiti

Na základě svého Metodického pokynu č. 5 ze dne 26. února 2021 Finanční analytický úřad informuje, že Výbor Rady bezpečnosti OSN zřízený podle rezoluce č. 2653 (2022), týkající se situace na Haiti, zařadil dne 8. prosince 2023 na sankční seznam OSN čtyři fyzické osoby, vůči nimž, resp. vůči jejichž majetku, se uplatní mj. finanční sankce v podobě zmrazení jejich aktiv a v zákazu přímého i nepřímého zpřístupnění jakýchkoli aktiv těmto osobám.

FAÚ aktualizoval metodický pokyn k uplatňování opatření vůči PEP

FAÚ v návaznosti na vydání konsolidovaného seznamu funkcí zakládajících status politicky exponované osoby na úrovni členských státu Evropské unie, mezinárodních organizací akreditovaných pro tyto státy a orgánů a institucí Evropské unie aktualizoval metodický pokyn č. 7 – Opatření vůči politicky exponovaným osobám. Metodický pokyn je dostupný zde .

Konsolidovaný seznam funkcí zakládajících status politicky exponované osoby na úrovni členských státu Evropské unie

Dne 10.11.2023 byl Evropskou komisí vydán konsolidovaný seznam funkcí zakládajících status politicky exponované osoby na úrovni členských státu Evropské unie, mezinárodních organizací akreditovaných pro tyto státy a orgánů a institucí Evropské unie.

Informace o změnách v údajích čtyř fyzických osob a jedné entity na sankčním seznamu OSN vůči Al-Kajdá a ISIL (Da´esh)

Na základě svého Metodického pokynu č. 5 ze dne 26. února 2021 Finanční analytický úřad informuje, že Výbor Rady bezpečnosti zřízený podle rezolucí 1267 (1999), 1989 (2011) a 2253 (2015), týkající se ISIL (Da´esh), Al-Kajdá a s nimi spojených osob, skupin a jejich podporovatelů, informoval dne 17. listopadu 2023 o tom, že dne 14. listopadu 2023 upravil údaje týkající se čtyř fyzických osob a jedné entity, uvedené na sankčním seznamu OSN, vůči nimž, resp. jejichž majetku, se uplatní mj. finanční sankce v podobě zmrazení jejich aktiv a v zákazu přímého i nepřímého zpřístupnění jakýchkoli aktiv těmto osobám a entitě. Změny se týkají osob a entity uvedených v příloze a jsou vyznačeny přeškrtnutím rušeného údaje, resp. podtržením nově vkládaného údaje či informace.

Přidání entity na sankční seznam ČR

Информация для арендаторов недвижимости, находящейся под санкциями

Данная информация предназначена для арендаторов квартир и другой недвижимости, замороженной в соответствии с санкциями. Замораживание недвижимости не мешает вам продолжать жить в ней в соответствии с договором аренды. Однако после того, как недвижимость заморожена, необходимо соблюдать следующие правила.

Informace pro nájemce sankcionovaných nemovitostí

Tato informace je určena nájemcům bytů a dalších nemovitostí zmrazených na základě sankcí. Zmrazení nemovitosti nebrání tomu, abyste v ní nadále bydleli v souladu se svojí nájemní smlouvou. Poté, co byla nemovitost zmrazena, je však třeba dodržovat následující pravidla.

Aktualizovaný seznam vysoce rizikových třetích zemí k 18.10.2023

Informace o přidání dvou fyzických osob na sankční seznam OSN vůči Demokratické republice Kongo

V souvislosti s prováděním mezinárodních sankcí v České republice Finanční analytický úřad informuje, že dne 25. října 2023 sankční výbor Rady bezpečnosti OSN týkající se Demokratické republiky Kongo přidal dvě fyzické osoby na sankční seznam OSN.

Zavedení sankcí Evropské unie v souvislosti se situací v Nigeru

Informace o změnách v údajích jedné fyzické osoby na sankčním seznamu OSN vůči Haiti

Na základě svého Metodického pokynu č. 5 ze dne 26. února 2021 Finanční analytický úřad informuje, že Výbor Rady bezpečnosti OSN zřízený podle rezoluce č. 2653 (2022), týkající se situace na Haiti, upravil dne 20. října 2023 údaje týkající se jedné fyzické osoby uvedené na sankčním seznamu OSN, vůči níž, resp. jejímuž majetku, se uplatní mj. finanční sankce v podobě zmrazení jejích aktiv a v zákazu přímého i nepřímého zpřístupnění jakýchkoli aktiv této osobě. Změny se týkají osoby uvedené v příloze a jsou vyznačeny přeškrtnutím rušeného údaje, resp. podtržením nově vkládaného údaje či informace.

Newsletter

Chcete mít přehled o aktuálních informacích ze světa AML a mezinárodních sankcí? Odebírejte náš newsletter a budete vždy v obraze.

Odebíráním newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.