10. Č. j. FAU-97860/2021/031 ze dne 26. 10. 2021

Blokace zobrazovaní tweetů oficiálního účtu @fau_cz na sociální síti Twitter

Dotaz:

Dobrý den,

podávám tímto oficiální žádost o poskytnutí informace ve smyslu zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů. Dotaz: Z jakého důvodu mi bylo zablokováno zobrazování tweetů oficiálního účtu @fau_cz na sociální síti Twitter? Můj účet je @maestrosill. Zmínil jsem @fau_cz pouze jednou, a to ve tweetu https://twitter.com/maestrosill/status/1445364537226637312?s=21, nejsem si vědom žádného porušení pravidel sociální sítě Twitter, ani neúcty k FAU, pouze jsem konstatoval fakta. V příloze zasílám screenshot s informací o zablokování.

Předem děkuji za odpověď v zákonem stanovené lhůtě 15 dnů.

Odpověď:

K Vašemu dotazu uvádí Finanční analytický úřad jako povinný subjekt následující. Účet Finančního analytického úřadu na sociálních sítích slouží primárně jako informativní nástroj pro subjekty, které se zajímají o činnost úřadu a o aktuality v oblasti boje proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Cílem příspěvků zveřejněných úřadem na sociálních sítích je tedy primárně informovat o jeho činnosti a neslouží k rozvíření diskuzí, které se zveřejněných příspěvků věcně netýkají a v žádném ohledu nenaplňují znaky slušné a kultivované výměny názorů. Finanční analytický úřad se nebrání veřejné diskuzi, pokud se však jedná o diskuzi věcnou, bez vulgárních výrazů a invektiv. Finanční analytický úřad ctí svobodu projevu jako jedno ze základních a ústavně zaručených práv a svobod, avšak má za to, že toto ústavní právo by mělo být využíváno k věcné, slušné a kultivované výměně názorů, nikoliv zneužíváno. Nadto je třeba pro úplnost zdůraznit, že není zákonnou povinností úřadu informovat veřejnost o jeho činnosti prostřednictvím sociálních sítí, jedná se o dobrovolnou aktivitu s cílem rychle a efektivně zprostředkovávat aktuální informace.

Newsletter

Chcete mít přehled o aktuálních informacích ze světa AML a mezinárodních sankcí? Odebírejte náš newsletter a budete vždy v obraze.

Odebíráním newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.