Varování veřejnosti před podvodnými investicemi do virtuálních aktiv – Trade Market Capital
Varujeme veřejnost před neustálými podvody, které jsou spojené s „výhodnými“ investicemi do virtuálních aktiv a v okamžiku, kdy je zřejmé, že jde o podvod, podvodníci využijí této situace a z oběti se snaží získat další peníze tím, že „pomohou získat peníze zpět“. V daný okamžik se vydávají za různé státní instituce. Níže je konkrétní případ, kde vystupuje společnost Trade Market Capital a je zneužit úřad „HM Treasury“ z UK.
Podvodníci komunikují ze zahraniční. Naposledy byl využit podvodný email tomas.dolak@hmtreasury.capital, ze kterého lze detekovat podvod, jelikož tento úřad (obdobně jako další státní orgány) má ve své pravé emailové adrese vždy uvedeno gov.uk. Dále bylo využito telefonní číslo +44 7836 155478. Poškozený postupným způsobem nainvestoval 396 500,- Kč ve společnosti Trade Market Capital. Následně se ukázalo, a to v momentu, kdy chtěl poslat zpět nějaké nainvestované peníze, že jde o podvodníky. Podvedený uvedl následující scénář: „V průběhu minulého týdne mně volal nějaký člověk z Velké Británie, číslo tel : +44 7836 155478, a že je z HM Treasury, a že vyšetřují případ Trade Market Capital, že zablokovali účty v této společnosti. Pokud se prý chci přidat k vyšetřování, ať vyplním v dalším mailu přiložený formulář. Ten jsem vyplněný odeslal. Pak následoval email, ve kterém vyčíslil stav mého účtu u Trade Market Capital (ten byl vedený v Eurech, ale oni mi napsali stav v US dolarech) - přibližně to odpovídalo. A pak mně napsali, že účet uvolnili, a že pokud převedu jistou částku peněz na Ethereum platformu jako "autorizaci účtu", tak oni mně tam pošlou peníze z mého účtu, který byl dříve zablokován - jako všechny ostatní.“
V komunikaci, která se odehrávala v anglickém jazyce i českém jazyce se pachatelé vydávají za HM Treasury a za osobu Tomas Dolak, policy advisor, s tím, že tato osob je českým státním příslušníkem. Toto je další indikátor podvodu. Dále je znakem podvodu skutečnost, že podvodními uváděli podvedenému speciální unikátní ověřovací kód případu – „Your unique case verification code is: NFA79HM“. Takto úřady v žádném případě nekomunikují. Podvodníci v zaslané komunikaci uvedli oběti následující:
„Níže naleznete vysvětlení postupu autorizace:
Prostředky vedené na vaše jméno jsou aktuálně považovány za nelegální, protože byly odeslány na podvodnou obchodní platformu. Tyto prostředky jsou bezpečně uloženy na síti Ethereum v rámci automatického systému proti praní špinavých peněz (AML).
Pro získání legálního přístupu k těmto prostředkům je nutné prokázat vlastnictví prostřednictvím procesu zvaného autorizace. Tento proces zahrnuje propojení centralizované peněženky, ve které ověříte svou totožnost, s decentralizovanou peněženkou, která obdrží prostředky ze systému AML.
Pokud by se systém AML pokusil převést prostředky do vaší centralizované peněženky, transakce by byla zablokována, protože tyto prostředky jsou v současnosti považovány za nelegální. Po prokázání vlastnictví však budou automaticky převedeny do vaší decentralizované peněženky.
Upozorňujeme, že během tohoto procesu nejsou účtovány žádné daně ani poplatky. Nicméně propojení vašich peněženek vyžaduje jednoduchou transakci mezi nimi, podobnou převodu prostředků mezi dvěma bankovními účty.
Jakmile bude proces autorizace dokončen, systém během 15–30 minut vše potvrdí a prostředky budou k dispozici k výběru.
Máte-li jakékoli dotazy nebo potřebujete další pomoc, neváhejte mě kontaktovat.
Tomas Dolak
Policy Adviser
1 Horse Guards Rd, London, Greater London, SW1A 2HQ, United Kingdom
Office number +442037698353
Další případ podvedeného, který nainvestoval finanční prostředky prostřednictvím společnosti Trade Markets, kterou si našel prostřednictvím Facebooku. Podvodníci komunikují např. z emailu a.kocova@trademarkets, a poté volá „údajná“ paní Kočová. Poté, co oběť zašle peníze s tím, že obchoduje resp. investuje, a následně si chce peníze vybrat, nastává obdobný scénář jako v prvním případě – dochází ke zmrazení AML prostředků s tím, že pomohou oběti získat peníze zpět.
V této souvislosti FAÚ opětovně varuje před takovými investicemi a následným zasíláním peněz za účelem získání investice zpět. Pokud chcete investovat, měli byste si investora dostatečně prověřit – zda má licenci a je registrován.