Aktuálně o sankcích

Evropská komise zveřejnila pokyny k provádění lidskoprávního sankčního režimu

Komise v pokynech k provádění některých ustanovení z nařízení Rady (EU) 2020/1998 poskytuje odpovědi na možné nejčastější otázky týkající se nového sankčního režimu. Věnuje se rozsahu finančních sankcí, pro koho jsou omezující opatření závazná, vysvětluje pojmy jako vlastnictví a ovládání a rovněž vysvětluje možnosti výjimek. Pokyny jsou zatím dostupné jen v anglické verzi.

Zavedení sankcí Evropské unie proti porušování lidských práv

Finanční analytický úřad informuje, že dnem 8. prosince 2020 nabyla účinnosti rozhodnutí Rady (SZBP) 2020/1999 a nařízení Rady (EU) 2020/1998, jimiž Rada EU vyhlásila omezující opatření (mezinárodní sankce) proti závažnému porušování a zneužívání lidských práv. Jedná se o tzv. autonomní sankce EU, které nemají základ v sankcích stanovených v rezolucích Rady bezpečnosti OSN. Omezení, jež musí být od 8. 12. 2020 v této souvislosti uplatňována, spočívají jednak v zákazu vstupu do EU a průjezdu přes území jejích členských států konkrétních fyzických osob a dále ve zmrazení aktiv (majetku) a zákazu přímého i nepřímého zpřístupnění jakýchkoli finančních prostředků a hospodářských zdrojů konkrétním fyzickým nebo právnickým osobám. Seznamy těchto osob a subjektů jsou přílohou obou předpisů a jakkoli jsou k datu vyhlášení sankcí nenaplněné, je třeba v případě potřeby vždy ověřit (např. prostřednictvím portálu EUR-Lex nebo prostřednictvím Sankční mapy EU) aktuální stav. V podrobnostech FAÚ odkazuje přímo na zmíněné právní předpisy EU, kterými se sankce proti porušování a zneužívání lidských práv stanovují.

Aktualizované pokyny k poskytování humanitární pomoci v boji s Covid-19 v souvislosti s omezujícími opatřeními EU

Evropská komise zveřejnila novou kapitolu týkající se Nikaraguy. Pokyny obsahují praktické rady jak poskytovat humanitární pomoci v boji proti nemoci Covid-19 v souladu s omezujícími opatřeními EU (mezinárodní sankce). Kapitoly týkající se Íránu, Sýrie a Venezuely zůstaly nezměněny. Ke stažení poskytujeme celé aktualizované pokyny a doprovodné prohlášení Komise. Pokyny jsou dostupné i v české jazykové verzi, prohlášení Komise jen v angličtině.

Evropská komise pomáhá malým a středním podnikům s dodržování sankcí vůči Íránu

Due Diligence Helpdesk a Sanctions Tool jsou online platformy, jejichž cílem je usnadnit legitimní obchod s Íránem. Tyto platformy, které lze využít zdarma, budou pomáhat podnikatelským subjektům v EU, zejména malým a středním podnikům, aby dodržovaly platné mezinárodní sankce vůči Íránu.